
Dla pacjenta
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko - rok 2024
Prawo Atomowe nie przewiduje wyłączenia od powyższego obowiązku jednostek ochrony zdrowia posiadających zezwolenia PWIS.
Jednostka organizacyjna: POLSKIE KLINIKI OSTEOPOROZY SP. Z O.O. 48-300 NYSA, ul. BOHATERÓW WARSZAWY 27
Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe / Dz. U. z 2023 r. poz. 1173, 1890./ zgodnie z art. 32c ust. 2
Niniejsza informacja dotyczy Pracowni RTG, znajdującej się na terenie Poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej Polskich Klinik Osteoporozy w Nysie, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2
Pracownia wykonuje badania rentgenowskie, w tym badania z zastosowaniem promieniowania jonizującego.
Rodzaj i zakres wykonywanych badań:
W pracowni RTG wykonywane są badania rentgenowskie w ramach diagnostyki różnych schorzeń w tym
- Badania radiologiczne kości i stawów
- Badania radiologiczne głowy, szyi
- Badania radiologiczne jamy brzusznej w tym układu moczowo- płciowego
- Badania radiologiczne klatki piersiowej
Ilość emitowanego promieniowania jonizującego:
Pracownia RTG wykonuje badania z wykorzystaniem urządzeń nowoczesnej generacji, co umożliwia minimalizację ilości emitowanego promieniowania jonizującego. Wszystkie urządzenia
w pracowni RTG posiadają certyfikaty zgodności z wymaganiami norm bezpieczeństwa promieniowania jonizującego. Poziom zmierzonych dawek promieniowania na zewnątrz pracowni jest na poziomie tła naturalnego.
Środki ochrony radiologicznej:
W celu minimalizacji narażenia pacjentów i personelu medycznego na promieniowania , w pracowni RTG stosowane są środki ochrony radiologicznej, takie jak osłony ołowiowe, a także specjalne środki ochrony osobistej, w fartuchy i półfartuchy ochronne, osłony na tarczycę i na gonady.
Działania podejmowane w celu minimalizacji negatywnych skutków dla środowiska naturalnego:
W celu minimalizacji negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, w Pracowni RTG przestrzegane są obowiązujące przepisy dotyczące ochrony środowiska, a także przepisy dotyczące gospodarki odpadami promieniotwórczymi.
Sposoby i częstotliwość kontroli stanu technicznego i bezpieczeństwa urządzeń:
W pracowni RTG stosowane są regularnie kontrole stanu technicznego i bezpieczeństwa urządzeń :
- minimum 1 raz na rok wykonywane są przeglądy techniczne, bezpieczeństwa eklektycznego
i mechanicznego przez serwis aparatury RTG - minimum 1 raz na 4 lata są regularne kontrole stanu technicznego o bezpieczeństwa urządzeń przez specjalistów w dziedzinie radiologii i radiologii medycznej ( WSSE w Opolu oddział Higieny Radiacyjnej).
Kontrolę dawek otrzymanych przez personel medyczny prowadzi Instytut Medycyny Pracy im.prof.dr med. Jerzego Nofera Zakład Ochrony radiologicznej w Łodzi : błony dozymetryczne co trzy miesiące.
Pacjenci poddający się badaniom rentgenowskim w Pracowni RTG są dokładnie informowani przez personel medyczny o procedurach związanych z badaniem, a także o zasadach ochrony przed promieniowaniem jonizującym.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących wpływu działalności Pracowni na zdrowie ludzi i środowisko, prosimy o kontakt z pracownikami Pracowni.
Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe.
Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.
Data zamieszczenia informacji: 05.11.2024 r.
Inspektor Ochrony radiologicznej: Ewa Ochrymczuk