poniedziałek, 21 grudzień 2020 14:31

Testy w kierunku COVID-19

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
||| ||| |||

Testy odgrywają kluczową rolę w walce z tą niespotykaną dotychczas globalną pandemią COVID-19. Firma Immunodiagnostic Systems (IDS) z dumą zapewnia pracownikom służby zdrowia pełen zestaw niezawodnych, wysokiej jakości rozwiązań do badań w kierunku COVID-19.

Kiedy i jak korzystać z testów?

Najbardziej wartościowe są wiarygodne testy diagnostyczne, za pomocą których można zidentyfikować pacjentów, którzy są obecnie zakażeni wirusem, a także tych, u których występuje odpowiedź immunologiczna przeciwko wirusowi. Warto jednak wiedzieć, który test należy wykonać w określonym celu.

Wyróżnia się dwa różne rodzaje testów w kierunku COVID-19: test potwierdzający obecne zakażenie (test diagnostyczny) i test w kierunku niedawnego lub przebytego w przeszłości zakażenia, nazywany także testem na obecność przeciwciał.

Obecne zakażenie – test diagnostyczny

Test diagnostyczny stosowany jest w celu wykrycia obecności wirusa, czyli wskazuje na trwające zakażenie. Zwykle polega na ocenie wymazu z nosa lub gardła. Technologia testu diagnostycznego obejmuje metodę molekularną i antygenową.

  • Testy molekularne, nazywane również testami RT-PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją), służą do wykrywania materiału genetycznego wirusa. Są one zwykle wykonywane w laboratorium.
  • Testy antygenowe pozwalają na wykrycie określonych białek wirusa. Można je przeprowadzić w automatycznym analizatorze laboratoryjnym lub jako szybki test, podczas którego nie jest potrzebny sprzęt laboratoryjny, co sprawia, że można go wykonać w dowolnym miejscu.

Niedawne lub przebyte w przeszłości zakażenie – test na obecność przeciwciał

Test na obecność przeciwciał pozwala na wykrycie odpowiedzi immunologicznej, jeżeli badana osoba została niedawno lub w przeszłości zakażona. Zwykle wykonywany jest poprzez pobranie próbki krwi.

Wiedza, czy dana osoba została zakażona wirusem SARS-CoV-2 niedawno lub w przeszłości oraz dotycząca poziomu przeciwciał w organizmie jest kolejnym ważnym krokiem i może pozwolić na określenie skuteczności szczepionek i metod leczenia.

Oferowane przez IDS rozwiązania w zakresie testów antygenowych

Testy antygenowe służą do wykrywania obecnego zakażenia poprzez identyfikację antygenów SARS-CoV-2, które są występującymi na otoczce wirusa białkami wywołującymi odpowiedź immunologiczną.

Takie testy obejmują ocenę wymazu z nosa lub gardła, co można wykonać w laboratorium klinicznym, przy użyciu specjalnego sprzętu, który zazwyczaj dostarcza wyniki w ciągu kilku godzin, lub przy użyciu łatwego, szybkiego testu, który nie wymaga sprzętu laboratoryjnego i dostarcza wyniki w ciągu 15 minut (w zależności od testu).

Szybkie testy na obecność antygenów SARS-CoV-2 są łatwym w użyciu, ale też użytecznym narzędziem ułatwiającym niezwłoczną identyfikację zakażonych osób i tym samym szybsze wdrożenie środków obejmujących ustalanie kontaktów zakaźnych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażenia. Takie testy są łatwe w użyciu. Nie jest wymagane specjalistyczne szkolenie ani sprzęt, a dodatkowo można je wykonać w dowolnym miejscu, np. przyłóżkowo, w miejscu pracy, szkole, itp.

Oferujemy następujące szybkie testy antygenowe pozwalające na wykrycie antygenu nukleokapsydowego SARS-CoV-2 z bezpośredniego wymazu z jamy nosowo-gardłowej. Te proste w użyciu testy antygenowe dają wyniki już w ciągu 15 minut i nie jest do tego potrzebny sprzęt laboratoryjny.

Oferowane przez IDS rozwiązania w zakresie testów na obecność przeciwciał 

Do podwyższenia stężenia swoistych przeciwciał IgM zwykle dochodzi od trzech do pięciu dni po wystąpieniu objawów w odpowiedzi na zakażenie wirusem. Przeciwciała te utrzymują się zwykle przez 30-60 dni. Z kolei stężenie przeciwciał IgG ulega podwyższeniu do 10-14 dniach. Takie przeciwciała mogą być wykrywane przez lata.

Proces serokonwersji zachodzi u każdej osoby inaczej, dlatego ważne jest, aby osobno identyfikować IgG i IgM. Stosowane wspólnie testy na obecność IgG i IgM pozwolą na identyfikację przeciwciał u osób bez objawów i tych z objawami.

Oferujemy następujące testy na obecność przeciwciał do stosowania w laboratoriach:

  • TGS COVID-19 IgG to pełni zautomatyzowany ILOŚCIOWY test chemiluminescencyjny służący do identyfikacji osób z adaptacyjną odpowiedzią immunologiczną na wirusa SARS‑CoV‑2, wskazującą na przebyte niedawno lub w przeszłości zakażenie.

Po wprowadzeniu skutecznych szczepionek przeciwko zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 poziom przeciwciał stanie jest istotnym wskaźnikiem odpowiedzi immunologicznej na wirusa u danej osoby. Oznacza to, że poziom przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 pozwoli ocenić skuteczność szczepionek i metod leczenia.

  • TGS COVID-19 IgM to w pełni zautomatyzowany test chemiluminescencyjny służący do jakościowego wykrywania przeciwciał, które pojawiają się na wczesnym etapie zakażenia.

Automatyczne testy na obecność przeciwciał IgG i IgM można przeprowadzać jednocześnie w analizatorze IDS, co pozwoli na uzyskanie najdokładniejszego obrazu odpowiedzi immunologicznej u pacjenta. Zgodność wyników dodatnich w teście na obecność przeciwciał i teście RT-PCR po 7 dniach od rozpoznania wynosi 95,8%. Z kolei zgodność wyników przypuszczalnie ujemnych po połączeniu testów IgM i IgG jest równa 98,6%.

iKomisja Europejska (2020). Wytyczne dotyczące testów do diagnostyki in vitro COVID-19 oraz ich działania (data publikacji: 15 kwietnia 2020 r.). https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/testing_kits_communication.pdf

Czytany 1781 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 grudzień 2020 09:23